Intervju z učiteljem Blažem

V juniju 2021 je na OŠ Vodmat prišel učitelj Blaž Abram, ki poučuje matematiko in računalništvo. Povprašali smo ga, kakšno je njegovo mnenje o videoigrah. V nadaljevanju si lahko preberete, kaj zanimivega smo izvedeli.

Koliko let že poučujete oziroma ste učitelj?

Poučujem že eno leto in deset mesecev.

Koliko let poučujete na naši šoli?

Na OŠ Vodmat sem učitelj od lanskega junija, torej niti eno leto.

Zakaj ste si izbrali ta poklic?

Zanimivo je, da me to vpraša večina ljudi, ko jim povem, da sem učitelj. Verjetno sem
ta poklic izbral zato, ker je vsak dan drugačen in predstavlja nov izziv, za kar
poskrbite predvsem učenci in učenke.

S čim se ukvarjate v prostem času?

V prostem času igram in tudi treniram košarko v klubu v Novem mestu. To mi vzame veliko časa, zato le občasno preberem še kakšno knjigo ali igram elektronske igre.

Ali imate domačo žival?

Ne.

Rekli ste, da včasih igrate računalniške igre. Nam lahko poveste kaj več o tem?

Ne igram računalniških igric, ampak občasno igram igre na Nintendo Switch konzoli. Igram Asphalt 9: Legends (igra z avtomobili), Fifo, NBA.

Kaj pa igra Fortnite?

Fortnita pa ne igram.

Ali morda veste, katere računalniške igre so najbolj popularne?

Glede na to, kar slišim med učenci, bi rekel, da je to Fortnite. Zagotovo pa sta tudi Fifa in NBA kar popularni, ker vsako leto na tržišče prideta novi verziji.

Raziskava svetovalne družbe Accenture je pokazala, da se je število aktivnih igralcev videoiger v zadnjih treh letih povečalo za okoli 500 milijonov, na približno 2,7 milijarde. Lahko ocenite, koliko ljudi po vašem mnenju v Sloveniji igra videoigre?

Jaz bi rekel, da jih je vsaj 50 %.

Otroci veliko časa preživimo za elektronskimi napravami. Katera je zdravju najmanj škodljiva? Zakaj?

Če se malo pošalim, bi lahko rekel, da je najmanj škodljiva električna zobna ščetka … Drugače pa je verjetno najmanj škodljiv računalnik, saj je zaslon večji kot na telefonu ali tablici in tako manj škodljiv za naše oči.

Koliko časa na dan lahko preživimo za elektronskimi napravami?

Glede na to, da ste v osnovni šoli, bi rekel, da nekje do dve uri na dan, pa še to velja
za učence v zadnji triadi. Kljub vsemu pa vam predlagam, da namesto tega, da čas
preživljate za ekrani, preberete kakšno knjigo ali greste na igrišče s prijatelji.

Ali lahko na kratko pojasnite razvoj interneta? Kdaj se pojavi? Kdaj je nastal? Kako je prišel k nam?

Kot vem, se je razvoj interneta začel v 80. letih prejšnjega stoletja. Na takšen način,
kot ga uporabljamo in poznamo sedaj, pa se je razvijal nekje od leta 1990 naprej.

Na kaj moramo najbolj paziti uporabniki interneta?

Kar na veliko stvari. Na internetu ne delimo in ne objavljamo svojih osebnih podatkov,
prav tako razmislimo o tem, kakšne vsebino bomo objavili, da bodo primerne. Ne komuniciramo z neznanci in se z njimi ne dobivamo v živo. Najbolj pomembno se mi
zdi to, da si zapomnimo, da karkoli bomo enkrat dali na splet, bo tam ostalo za vedno.

Kaj bi nam še svetovali? Imate kakšno zanimivost?

Svetoval bi vam, da elektronske naprave uporabljate zmerno in jih tudi premišljeno
kupujete. Na primer: nekdo kupi zelo drag in zmogljiv telefon, ker je znamka telefona
priljubljena v javnosti, a uporablja samo majhen odstotek tistega, kar telefon zmore.
Temu bi rekel nepremišljen nakup. Preden nekaj kupite, premislite, ali to res
potrebujete.

Učitelj Blaž, hvala, da ste si vzeli čas za ta intervju!

Iza Sofia Barlovič (5. a), Sara Kovačić (5. a), Dora Leticija Stojanović (5. b)